چهارشنبه, 9 مهر 1399
  • ساعت : ۱۳:۳۹:۱۸
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۵/۱۴ 
  • تعداد بازدید : 70
  • کد خبر : ۳۸۱۵
افزایش دما و مصرف انرژی، علت خاموشی‌های اخیر
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز، دلیل خاموشی‌های ناخواسته‌ی اخیر تبریز را افزایش دمای هوا و ورود بارهای سرمایشی و افزایش شدید مصارف انرژی الکتریکی عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق تبریز، عادل کاظمی گفت: از 15 خرداد ماه سال‌جاری، همزمان با شروع دوره‌ی پیک بار تا اواخر هفته‌ی گذشته، در سایه‌ی همکاری و مشارکت مشترکین همکار و عقد 4330 تفاهم‌نامه‌ی همکاری با مشترکان سنگین بخش صنعتی و کشاورزی، به‌طور متوسط روزانه 140 مگاوات کاهش مصرف و بار در ساعات پیک روز (12 الی 18) حاصل شد.

وی ادامه داد: مشترکین کشاورزی نیز با همکاری مناسب در ساعات پیک روز سعی کردند مصارف انرژی جهت پمپاژ و آبیاری را متوقف کنند و نیز مشترکین اداری با بهره‌گیری از مولدهای اضطراری، موجب کاهش بار شبکه شدند. همچنین اجرای سایر برنامه‌های مدیریت مصرف، در مجموع موجب شد تا به استثنای دو روز منتهی به روزهای پایانی هفته، هیچگونه خاموشی ناشی از محدودیت‌های شبکه به مشترکین عزیز تحمیل نشود.

کاظمی اضافه کرد: با این حال در دو روز پایانی هفته‌ی گذشته، با افزایش دما و به تبع آن افزایش مصرف انرژی در سطح کشور، میزان بار افزایش قابل توجهی داشت و از میزان سقف مجاز تعیین شده نیز عدول کرد و در اکثر مناطق کشور، الگوهای مصرف انرژی به صورت مشابه روند رو به رشدی را تجربه کردند. در این‌گونه مواقع، عدم کاهش سریع بار می‌تواند باعث کاهش میزان فرکانس شبکه شده و تداوم کاهش فرکانس می‌تواند منجر به خروج نیروگاه‌ها از مدار گردد.

وی با بیان اینکه تداوم چنین امری موجب بی‌برقی‌های گسترده در شبکه‌ی برق کشور می‌شود، افزود: در چنین مواردی، دیسپاچینگ ملی و دیسپاچینگ منطقه‌ای RDC همواره با پایش وضعیت مصارف و بار شبکه اقداماتی جهت پایداری و تداوم توزیع انرژی اتخاذ می‌کند و فرصت تصمیم‌گیری و اعمال این مدیریت‌ها در یک بازه‌ی زمانی بسیار کوتاه حادث می‌شود و عملا فرصتی برای اطلاع‌رسانی به مشترکین عزیز دست نمی‌دهد.

به گفته‌ی وی؛ در همین راستا در منطقه‌ی تبریز نیز تعدادی از پست‌های فوق توزیع برای مدتی نسبتا کوتاه از مدار خارج شدند تا باعث کاهش بار شبکه گردند. بلافاصله پس از اصلاح وضعیت مصارف و بار شبکه و بهبود وضعیت فرکانس شبکه، خاموشی‌ها برطرف و شبکه‌‌ها برقرار شدند.

کاظمی اظهار امیدواری کرد در روزهای آتی با بهبود شرایط آب‌و هوایی و پایین آمدن دمای هوا، دیگر شاهد تکرار خاموشی‌ها نباشیم.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز در پایان یادآوری کرد: از کلیه‌ی مشترکین عزیز تقاضا داریم نهایت همکاری را جهت بهینه‌سازی مصارف انرژی و کاهش بار و بخصوص در شرایطی که دمای هوا روند رو به رشد و افزایشی را می‌یابد به‌عمل آورند تا از بروز خاموشی‌ها جلوگیری شود.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.5.8.0
    V5.5.8.0